instant fap
NaslovnicaSanski MostLokalne teme

Sanski golubovi prvaci Europe

Sanski golubovi prvaci Europe

Sanski golubar, Samir Kljunić, postigao je veliki uspjeh na nedavno održanoj Trećoj evropskoj izložbi balkanskih rasa golubova u Sarajevu, a njegovi sisački prevrtači ocijenjeni su najboljima u svojoj kategoriji. Izložba je održana u dvorani „Mirza Delibašić“, a svoje golubove predstavio je izuzetno veliki broj uzgajivača iz svih zemalja regiona, pa i inostranstva.

Kljunić kaže kako se samo u kategoriji pasmine sisačkih prevrtača nadmetalo oko šezdeset natjecatelja. „Moj golub je proglašen za evropskog šampiona i ovo priznanje mi mnogo znači jer sam veoma mlad uzgajivač. Golubove uzgajam preko dvadeset godina i ovim hobijem sam se počeo baviti još u djetinjstvu, kada sam na poklon dobio prvi par ovih predivnih ptica“, kaže ovaj mladić.

Dodaje kako mahom uzgaja sisačke prevrtače s tim da u vlastitom jatu posjeduje i nekoliko pismonoša, koji u stvari imaju ulogu dadilje za tek izlegle mladunce. „Sisački prevrtači, kako im i sam naziv govori, potiču s područja tog hrvatskog grada, gdje su prvobitno uzgojeni. Sanski Most je oduvijek bio poznat po velikom broju uzgajivača koji je posjedovao baš ovu vrstu golubova, tako da je to tradicija na ovim prostorima“, kaže Kljunić. Dodaje kako ima oko četrdeset parova i da se radi o veoma lijepim i aktivnim golubovima koji su na glasu po svojim letačkim karakteristikama.

„Oni su rasni prevrtači, izgledom su jako lijepi i mogu biti u preko dvadeset boja. Sem toga, mirni su, umiljati i pravi užitak ih je uzgajati“, kaže Kljunić. Prema njegovim riiječima golubovi prevrtači se izgledom mogu dosta razlikovati, ali ih povezuje zajedničko svojstvo prevrtanja. Njihovo umijeće letenja se sastoji u visokom i elegantnom letu, kruženju i lebdenju, pri čemu se pojedinačno golubovi prevrću unatrag ne smanjujući nimalo brzinu leta, te poslije nekoliko ubrzanih lupinga nastavljaju let s ostatkom jata.

Kljunić ističe kako sve pasmine prevrtača zahtjevaju vježbu i dresiranje i da je trening ono što dočarava sve ljepote sportskog golubarstva. Dodaje kako je to veoma zahtjevan i skup hobi, te da golubovi vole higijenu, zbog čega prostor u kojem borave treba neprestano čistiti. „Treba istaći i posebnu hranu koju treba nabavljati za njih, godišnje se moraju dva puta vakcinisati i sve to košta. Međutim, ljubav prema njima je ipak iznad svega“, dodaje Kljunić. Inače, treba istaći kako je ova vrsta golubova nastala 1920. godine ukrštanjem kapucinera, bečkog kratkokljunog i orijentalnog prevrtača, a pasmina je prvi put registrovana 1925. godine u Zagrebu.

KOMENTARI