instant fap
NaslovnicaBiH

Siromaštvom u BiH zahvaćene sve ‘pore društva’

Siromaštvom u BiH zahvaćene sve ‘pore društva’

Siromaštvom je u BiH pogođeno 566.025 građana, odnosno 177.277 domaćinstava. Tako bar kažu statističari, koji su taj podatak objavili ovih dana, mada u nevladinom sektoru tvrde da je broj značajno veći.

Stopa siromaštva u BiH je jedna od najvećih u široj regiji i predstavlja jedan od najvažnijih socijalnih i ekonomskih problema u državi”, upozorava Dragan Doko, ombudsman za zaštitu potrošača u BiH.

Podsjeća da je još prije deceniju izrađena strategija borbe protiv siromaštva, čija primjena je trebalo značajno da smanji ovu problematiku u BiH. Svi se pitamo gdje su rezultati, pišu Nezavisne novine.

“Visoka stopa siromaštva pokazatelj je i ugroženosti ekonomskog interesa potrošača. Te činjenice se, među ostalim, ogledaju u nemogućnosti velikog broja građana da podmiruju najnužnije troškove unutar osnovnih ljudskih potreba dostojanstvenog života”, kaže Doko.

Pogotovo je teško penzionerima, koji kritikuju da su najredovnije platiše svih svojih obaveza, što, kako zamijeraju, država uopšte ne cijeni.

“Žive penzioneri veoma teško, loše, mnogi su na udaru siromaštva. Oko 255.000 prima penziju do 310 maraka. Za posljednjih pet godina penzije su povećane za pet procenata, a troškovi života poskupjeli su duplo. Najlošije je u svemu to što ne možemo da očekujemo boljitak, jer za ovu godinu nije planirano povećanje penzija. Šta više reći”, pita Omer Omerefendić, predsjednik Saveza udruženja penzionera FBiH.

Statističari naglašavaju da je u 2011. godini u BiH bilo 17,9 posto stanovnika koji žive u relativnom siromaštvu. Međutim, u Udruženju građana “Oaza” smatraju da je 25 posto građana siromašno, a da ih je još isto toliko na rubu siromaštva.

“Sa statistikom se ne slažem. Kada gledamo potrošačku korpu, ona je sve skuplja. Istovremeno, ispod svakog nivoa su lični dohoci. Jasno je i da kupovna moć slabi. Tek mali postotak spada u bogate ljude”, uvjerava Nedeljka Neška Ilijić, izvršni direktor tog trebinjskog udruženja.

Prema procjenama, broj siromašnih u svijetu biće prepolovljen do 2030. godine. Da u BiH ruže ne cvjetaju, odavno je jasno, a ni budućnost ne obećava da će biti bolje.

KOMENTARI