Sjajni Zmajevi preletjeli Ljubljanu

Golovima Vedada Ibiševića, Miralema Pjanića i Muamera Svrake, BiH je rezultatom 3:0 savladala Slovence u sred Ljubljane, nanijevši tako težak poraz Srečku Katanecu u novom debiju na klupi zmajčeka.

Bila je to ujedno i četvrta pobjeda naše selekcije u četvrtom međusobnom duelu protiv Slovenaca, a dokazali smo kako, uprkos otkazima, imamo snažan tim.

Ovo je nogomet, ne veleslalom

Snijeg koji je padao cijeli dan u Ljubljani, prijetio je da zatrpa Stožice, te tako pomogne Slovencima. Tina Maze, zlatom na SP-u, dokazala je kako se Slovenci odlično snalaze po snijegu, ali večeras se ipak igrao nogomet, a ne vozio veleslalom.

Ipak, snijeg je uticao na posjetu. Iako je stadion bio rasprodat, zbog padavina i minusa, nije bio ispunjen, a na tribinama je preovladavala plavo-žuta boja naših navijača, koji su bodrili naše Zmajeve svih 90 minuta.

A počelo je odličnom prilikom za BiH. Džeko je u 12. mkinuti prevario svog čuvara i odlično dodao za Pjanića, koji fantastično šutira, ali Samir Handanović loptu ispod prečke izbacuje u korner.

Slovenci su uzvratili pokušajem Jokića, koji puca pravo u Begovića, da bi u 17. minuti Begović pokazao zbog čega je jedan od najboljih golmana u Engleskoj. Birsa je izašao sam na našeg čuvara mreže, a ovaj je odbranio njegov udarac i tako spasio čist pogodak.

Imali su Slovenci i odličan pokušaj Matavža, koji odlazi pored gola, a nakon toga, Zmajevi su prebacili u brzinu više i u periodu od 34. do 42. minute postigli dva efektna gola.

Gol u mreži Slovenaca nagovijestio je pokušaj Džeke, koji se umjesto udarca glavom odlučio za dodavanje, ali je Pjanić zakasnio na loptu. Ipak, u 34. minuti Džeko odlično dodaje za Pjanića, koji ubacuje u peterac, gdje se najbolje snalazi Ibišević i loptu glavom šalje u mrežu za vodstvo od 1:0 i vatromet na tribinama.

Osam minuta poslije, već je bilo 2:0 za Zmajeve. Stevanović je sa naše polovine natjerao Džeku u trk, a napadač Citya je uspio stići loptu, pogledati gdje se nalazi Pjanić, te ga idealno uposliti. Majstor poput Pjanića, takve prilike ne propušta, te odličnim udarcem sa vrha 18 metara pogađa mrežu Slovenaca za vodstvo od 2:0.

Katanec je na poluvremenu napravio čak tri izmjene, a jedan od rezervista – Bačinović, otvorio je drugo poluvrijeme udarcem sa 20-ak metara, kojeg je Begović uspio ukrotiti.

Novi gol Svrake

U 50. minti, nakon greške Zukanovića, sa vrha 18 snažno šutira i Matavž, ali posljednja prepreka zvana Begović i ovaj put je bila nepremostiva za “skijaše”.

Uzvratio je Pjanić bombom iz slobodnjaka, sa oko 25 metara, a mlađi Handanović je teškom mukom odbranio njegov udarac.

U 59. minuti ostali smo bez kapitena Spahića, koji je zbog povrede morao napustiti igru. Umjesto njega ušao je Vršajević, koji je zauzeo desni bok, dok je Vranješ preselio na stopera, a traku preuzeo Džeko.

Sušić je napravio još par neprinuđenih izmjena, pa su tako priliku dobili Svraka, Višća i Ibričić, a naposljetku i Avdukić.

I upravo je jedan od rezervista postavio konačnih 3:0. Nakon gola protiv Alžira, kapiten želje Muamer Svraka, pogodio je i protiv Slovenaca, čime je dokazao selektoru da pogodak u alžirskoj močvari nije bio slučajnost, već navika ostala iz prošlosezonskih mečeva plavog tima.

Na kraju, Slovenci su ušutjeli, pa se sa tribina Stožica čula samo pjesma bh. navijača, koji su ovacijama ispratili Sušićeve izabranike.

Slovenija – BiH 0:3

Stadion Stožice. Gledalaca: 15.000. Sudija: Pavel Kralovec (Češka). Strijelci: 0:1 – Ibišević (34), 0:2 – Pjanić (42), 0:3 – Svraka (81). Žuti kartoni: Cesar (Slovenija).

SLOVENIJA: S. Handanović, Cesar, Šuler (od 46. Rajčević), Ilić, Brečko, Jokić (od 86. Struna), Cvijanović (od 46. Kurtič), Krhin (od 46. Bačinović), Birsa, Kirm, Matavž (od 72. Berič). Selektor: Srečko Katanec.

BiH: Begović (od 83. Avdukić), Vranješ, Spahić (od 59. Vršajević), Zukanović, Lulić, Pjanić, Zahirović, Medunjanin (od 63. Svraka), Stevanović (od 70. Višća), Ibišević (od 70. Ibričić), Džeko. Selektor: Safet Sušić.