Španija slavila s 1:0

Reprezentacija Španije s minimalnih 1:0 savladala je Hrvatsku i završila na prvom mjestu grupe C Eura 2012. Jedini gol za Furiju postigao je Jesus Navas u 88. minuti.

Prvo poluvrijeme u Gdanjsku nije ponudilo puno toga. Uglavnom, Španci su dominirali, imali loptu u svom posjedu više u odnosu na Hrvatsku, koja se pretežno branila. Furija je imala tek nekoliko poluprilika, a jedino je Torres ozbiljnije zaprijetio.
U 12. minuti Silva je proigrao Iniestu, koji ne uspijeva najbolje pucati, pa je Pletikosa lako odbranio. Najbolju priliku u prvom dijelu nije iskoristio Torres. Chelseajev napadač je nakon prodora iskosa s desne strane oštro pucao u bliži ugao, gdje je stajao Pletikosa i nogom odbranio.
Nedugo nakon toga Ramos je šutirao, Pletikosa brani, a onda u 24. miniti Pique je pucao preko gola. Uzvratili su Hrvati brzo preko Pranjića, koji je tukao iskosa s lijeve strane, Casillas je bio siguran.
Još ćemo istaknuti u 26. minuti Mandžukićev pokušaj s 12 metara nakon dodavanja Srne s desne strane, ali Wolfsburgov napadač loptu je poslao visoko preko gola. Na poluvrijeme se otišlo rezultatom 0:0, a u nastavku Hrvati, očekivano, kreću na sve ili ništa, jer su Italijani imali vodstvo protiv Iraca.
Najbolju priliku Hrvatska je imala pola sata prije kraja. Pranjić je odlično prošao desnom stranom, dodao do Modrića, ovaj odlično centrira pred gol Španije, a Rakitić sa nekoliko metara glavom puca u Casillasa.
Bilić je zatim u igru ubacio i Jelavića, Perišića te Eduarda da Silvu. U 79. minuti Mandžukić je dodao do Perišića, čiji udarac brani Casillasa. Pet minuta prije kraja, Pletikosa je zaustavio Iniestin pokušaj, a onda Španci stižu do pobjede.
Fabregas je dubinskom loptom poslužio Iniestu, koji je ostao sam pred Pletikosom, nesebično je gurnuo loptu do Navasa, kojem je ostalo samo da zakuca loptu u praznu mrežu za pobjedu Španaca i prvo mjesto u grupi C.

Pored Španije, u četvrtfinale će i Italija, koja je u drugom susretu s 2:0 savladala Irsku.