instant fap
NaslovnicaVijestiBiH

Treba li ublažiti zabranu kretanja za mlađe od 18 i starije od 65 godina u F BiH?

Treba li ublažiti zabranu kretanja za mlađe od 18 i starije od 65 godina u F BiH?

Dvije sedmice su prošle od kada je u Federaciji Bosne i Hercegovine uvedena zabrana kretanja djeci, odnosno mađim od 18 i starijim od 65. Danas, sve su glasniji zahtjevi da se ta odluka ublaži.

Argumenti onih koji se zalažu za to jesu da na ovaj način djeca i stariji gube imunitet, da takve stroge mjere nisu uvedene nigdje u regionu ili ako jesu, stariji npr. imaju nekoliko sedmičnih termina u kojima mogu izaći, obaviti kupovinu u sl…

Posebnu zabrinutost izražavaju roditelji, pogotovo oni koji žive u stambenim zgradama, čija djeca ne smiju čak ni pred haustor zgrade kako uzeli malo svježeg zraka i pokupili koju zraku sunca.

Putem društvenih mreža započete su brojne inicijative i ankete o ovom pitanju. 

Tako se, npr. roditelji izjašnjavaju o inicijativi Koordinacije Vijeća roditelja učenika osnovnih i srednjih škola Općine Novi Grad, da se obrati Upravnom odboru Vijeća roditelja KS sa konkretnim prijedlogom za ublažavanje mjere Kriznog štaba koji se odnosi na djecu mlađu od 18.

Oni predlažu da se djeci mlađoj od 18 godina dopusti kretanje isključivo u pratnji roditelja kao i prijevoz djece, na kraćoj relaciji, u automobilu. Kretanje bi iskljičivo podrazumijevalo kratku šetnju u blizini mjesta stanovanja ili odlazak do izletišta ili obližnje planine, uz obavezno pridržavanje socijalne distance.

„Može se odrediti vrijeme npr. radnim danima 8h do 10h ili 18h do 20h, ovisno o smjeni djece na nastavi“, navodi se u prijedlogu“.

I neformalna grupa roditelja pokrenula je PETICIJU za ukidanje potpune zabrane kretanja djeci i mladima do 18 godina. Već ju je potpisalo više os 10.000 ljudi.

Građanke i građani Bosne i Hercegovine ovom peticijom zahtijevaju izmjenu Naredbe Federalnog štaba civilne zaštite broj:12-40-6-148-34/20, od 20.03.2020. godine, kojom se naređuje potpuna zabrana kretanja osobama mlađim od 18 godina i starijim od 65 godina na području Federacije BiH.

Kako smatraju, potpuna zabrana kretanja osobama koje su mlađe od 18 godina je neopravdana, neproporcionalna i diskriminatorna.

„Nije sporno da vlast u vrijeme vanrednog stanja /stanja nesreće/ ima ovlaštenja donositi naredbe kojima će se ograničiti ljudska prava i slobode u svrhu zaštite javnog zdravlja i sigurnosti. Međutim, da bi ovakve naredbe bile legitimne i zakonite neophodno je da budu proporcionalne i nediskriminiratorne. Proporcionalnost takvih mjera podrazumijeva da stepen ograničenja ljudskih prava mora biti srazmjeran razlogu i svrsishodnosti takve mjere“, navodi se.

„Tretnutna mjera potpune zabrane kretanja za osobe do 18 godina znači faktičko određivanje kućnog pritvora bez, za sada, jasno ograničenja trajanja. Ovakva mjera, ako potraje, će uzrokovati smetnje u psiho-fizičkom razvoju djece i mladih na šta struka već upozorava“, navodi se.

Naše društvo, kako kažu, a naročito vlast, treba postaviti pitanje:

  • Da li djeca potencijalno doprinose širenju epidemije korona virusa u mjeri koja opravdava drastično i grubo organičenje njihovog osnovnog ljudskog prava – prava na slobodu kretanja? 
  • Da li je njihov doprinos širenju epidemije veći u odnosu na druge dobne grupe da bi zabrana kretanja za njih bila strožija? Prema svim relevantnim pokazateljima djeca ne spadaju u rizičnu grupu koja je pogođena korona virusom. 

„Osim što ne predstavljaju rizičnu grupu u smislu posljedica eventualnog oboljenja, osobe mlađe od 18 godina kao potencijalni prenosioci korona virusa nisu opasniji nego druge dobne grupe! Nijedna studija ili dosadašnja praksa nije ukazala da su osobe do 18 godina naročito opasni prenosioci virusa što bi moglo opravdati donošenje strožijih mjera prema ovoj dobnoj grupi. Dosadašnja praksa iz zemlje i svijeta ne ukazuje na slučajeve u kojima su djeca značajnije doprinijela širenju epidemije. Niti jedna zemlja u regionu, pa ni u Evropi, nije donijela ovakvu ili sličnu mjeru (izuzetak je potpuni karantin u pojedinim zemljama koji važi sve dobne grupe)“, navode.

Pokretači peticije predlažu mjere za koje kažu da mogu postići isti stepen očuvanja zdravlja:

  • zabranjuje se kretanje osoba do 14 godina bez pratnje roditelja/staratelja
  • zabranjuje se korištenje sportskih igrališta, te dječijih igrališta sa pratećom opremom i infrastrukturom (tobogani, ljujačke, klackalice i sl.)
  • zabranjuje se bilo kakvo grupisanje osoba mlađih od 18 godina, te se naređuje obavezno poštivanje fizičke distance od 1.5 metar kao i drugih opštih epidemioloških mjera.

Navedenim blažim mjerama, kako se navodi u peticiji, bi se postigla ista svrha, bez ukidanja temeljnog ljudskog prava djece i mladih na slobodu kretanja.

KOMENTARI