instant fap
NaslovnicaSanski MostSport

Upoznajte nogometaše sa ovog kantona

Upoznajte nogometaše sa ovog kantona

Prema istraživanjima, FB stranice “USK nogomet” koja je odnedavno aktivirana na ovoj popularnoj mreži, a koja je dio zajedničkog projekta NS USK-a i RTV USK-a, veliki broj talentiranih nogometaša koji su porijeklom sa područja Unsko-sanskog kantona nastupaju širom Evrope, ali i cijelog Svijeta.

Za ovu priliku donosimo Vam dio u kojem upozanjemo širu javnost sa ovim igračima koji i više nego dostojno predstavljaju svoj kraj, a koji će prema najavama po prvi puta se okupiti na jednom zajedničkom druženju i odigrati utakmicu sa reprezentacijom USK-a pojačanom nekolicinom reprezentativaca BiH u Ključu, u sklopu obilježavanja 90. godina postojanja ovoga sportskog kolektiva. Unsko-sanski kanton već godinama je svojevrsni rasadnik nogometnih talenata. Kada uzmemo u obzir da su igrači poput Mirala Samardžića (Sheriff Tiraspol), Harisa Vuè+čukića (Newcastle), Zlatka Dedića (Bochum), Samira Handanovića (Inter) i mnogi drugi porijeklom sa USK-a, onda zasigurno možemo biti ponosni.

Kao što ste mogli primjetiti, sve su ovo Slovenci koji nažalost ne igraju za Bosnu i Hercegovinu. Razlog je jednostavan, za Sloveniju su igrali od omladinskih uzrasta, većina ih je roðena u Sloveniji, i realno gledajući Slovenija je njihov logičan izbor. Meðutim neki ne misle tako. Jedan od njih je golman i kapiten ljubljanske Olimpije, 22-godišnji Adnan Džafić koji je porijeklom iz Ključa. Džafić je nastupao za mladu reprezentaciju Slovenije, a ne krije želju da jednog dana nastupa za ‘Zmajeve’ ukoliko doðe do eventualnog poziva.

Pored Džafića u slovenačkoj ligi ima još nekoliko nogometaša porijeklom sa USK-a. Izmeðu ostalog tu su Denis Liðan i Aris Zarifović (Olimpija Ljubljana), Nusmir Fajić i Dino Hotić (Maribor), Nedim Durić (ND Gorica) i Edvin Zolić (Triglav).

Hrvatska je takoðer bogata našim nogometašima. Borislav Pilipović (Slaven Belupo) je roðen u Bihaću, a zajedno sa njim u Koprivnici nastupa i Mateas Delić koji je roðen u Sanskom Mostu.Pored njih tu su još Ismar Hairlahović (Hajduk), Safet Nadarević, Jasmin Čeliković i Emil Gluhalić (Zagreb).

U Austriji, glavnu riječ vodi Anel Hadžić nogometaš Rieda koji se več godinama nada pozivu iz BiH. Osim Hadžića tu su Emir Redžić (Sturm Graz), Elvir Hašiš, Armin Mujakić (Rapid Wien), braća Vojić iz LASK-a (Orhan i Aid), Sefer Seferović (Austria Salzburg),Mirza Crnkić(Kufstein) i Alen Čoralić (Blau Weiss Linz).

Susjedna zemlja, Švicarska, takoðer ima naših nogometaša. Posebno se izdvajaju braća Samardžić iz Grasshoppersa (Ibrahim i Haris), a tu su i Armin Alešević (Zurich) i Kenan Mustedanagić (St. Gallen).

Naših nogometaša ima i u Italiji. Svima dobro poznati Haris Seferović (Fiorentina) trenutno je na posudbi u drugoligašu Novari, a tu su još Enis Nadarević (Genoa), i mladi Reuf Duraković (Varese).

U dalekoj Švedskoj imamo tri nogometaša porijeklom sa USK-a. Dinko Felić nastupa u Syrianski zajedno sa Harisom Skenderovićem koji je 2002. godine nosio dres bihaćkog Jedinstva, a tu je i Baggio Hušidić nogometaš Hammarbya koji je prije dolaska u Švedsku svoju karijeru gradio u Americi.

Ne smijemo zaboraviti ni naše nogometaše koji nastupaju u Premijer ligi BiH, odnosno Mirzu Džafića (Zvijezda), Almina Abdihodžića (Sarajevo) i Alena Dedića (Čelik).

Kao dokaz da naših ima sve i svugdje, može poslužiti primjer Mirala Samardžića, člana moldavskog Sheriffa. Samardžić je inače kapiten ovog moldavskog giganta, a jedno vrijeme bio je i član reprezentacije Slovenije, meðutim službeni nastup nije zabilježio.

U jačim ligama kao što su Engleska i Njemačka, zasad imamo samo tri predstavnika. Haris Vučkić je član Newcastlea i član je mlade reprezentacije Slovenije, dok u njemačkoj 2. Bundesligi imamo Muhameda Subašića (Dynamo Dresden) i Zlatka Dedića (Bochum).

Sanjanin Ðorðe Kamber je naš jedini predstavnik u maðarskoj ligi. Inače, Kamber je član Gyõra koji trenutno drži prvu poziciju u maðarskom prvenstvu. Kamber je roðen prije 28 godina u Sanskom Mostu, a u ovoj sezoni uspio je postiæi pet golova iako igra na poziciji zadnjeg veznog.

Postoje i oni nogometaši koji su svoje prve korake učili na prostorima USK-a, iako su porijeklom iz drugih krajeva BiH. Prije svega, spomenut ćemo Senijada Ibričića koji je porijeklom iz Kotor Varoša ali je odrastao u Sanskom Mostu, pa tako i Adnana Mravca, roðenog Banjalučanina koji je karijeru počeo u Jedinstvu iz Bihaća.

Iako je najveća kvaliteta prisutna u evropskim ligama, ljubitelji nogometa i na drugim kontinetima počinju sa velikim ulaganjima i edukacijom kadrova. Tako naš kanton ima i dalekim zemljama svoje i više nego dostojne predstavnike. U Vietnamu je trener golmana Amir Doksanaltić, a imamo i predstavnike u zemlji izlazećeg sunca. Naime, u Japanu je Kladušanin Zlatan Ljubijankić, povremeni reprezentativac Slovenije, član Omiye, a možemo reći da je naš predstavnik i Zlatan Muslimović (Guizhou Renhe), koji je porijeklom iz Ključa.

Recimo i to, da je prije 20 godina za reprezentaciju Slovenije igrao i Bišćanin Amir Ružnić. Ružnić je za Sloveniju odigrao jedan meč i to protiv Estonije 3. marta 1992. godine. Zavidnu karijeru nije ostvario ali se danas odlično snalazi u sportskom menadžmentu. Menadžer je brojnim reprezentativcima Slovenije, prije svega Berižu, Iličiću, Kurtiću i Bačinoviću.

Osim Ružnića, za popularne “Zmajčeke” prije 20 godina igrao je još jedan Bišćanin. Riječ je o Samiru Zuliću koji je osam puta oblačio dres Slovenije. Jednom se upisao i u listu strijelaca, a u svojoj karijeru nastupao je za Olimpiju i Luku Koper.

Za “USK nogomet”, pripremio: Armin Pašić

KOMENTARI