instant fap
Naslovnicainmedia danas

Virus korona otežao dolazak u domovinu

Virus korona otežao dolazak u domovinu

Bosna i Hercegovina je među zemljama u koje se, prema preporukama Vlade Danske, ne bi trebalo putovati. Svi oni koji se ogluše o preporuke Vlade i otputuju u zemlje koje su označene kao rizične moraju po povratku u Dansku u samoizolaciju od petnaest dana, i to na vlastiti račun.

Piše: Admir LISICA

Sve je izvjesnije da će pandemija virusa korona trajno utjecati na način života miliona ljudi. Potvrda ove konstatacije vidljiva je i iz primjera naše mnogobrojne dijaspore, posebno one koja živi u skandinavskim zemljama. Naime, Danska, Norveška i Švedska izdale su zbog pandemije preporuke i upute za sve one koji namjeravaju napustiti njihovo tlo tokom godišnjih odmora. Naši sugovornici iz navedenih zemalja za Stav objašnjavaju u kojoj će mjeri ova situacija utjecati na pad broja dolazaka naše dijaspore u Bosnu i Hercegovinu.

Voditelj “BH Radija Odense” i bošnjački aktivista Mensur Graca ističe da će ovogodišnje ljeto za mnoge bh. građane u Kraljevini Danskoj biti drastično drugačije, a sve zbog odluka vlasti koje su izuzetno nepovoljne za bh. građane s adresom u ovoj skandinavskoj zemlji.

“Trenutno stanje u Danskoj može se nazvati odličnim jer u ovoj zemlji nema novozaraženih osoba bolešću Covid-19. I pored ovako dobrih rezultata, Vlada je donijela niz mjera pred dolazeće godišnje odmore i sve u cilju sprečavanja širenja virusa korona. Pored mjera Vlade, i dvije komune donijele su svoje mjere koje se odnose na zaposlene u javnom sektoru. Vlada Danske nije donijela nikakve restriktivne zakone, uglavnom su to preporuke koje nisu obavezujuće, a očekuje se da će Danci ispoštovati ono što Vlada preporučuje. Zemlje u koje se može putovati sasvim slobodno kao i prije pandemije jesu Norveška, Njemačka i Island, dok se odlazak u ostale zemlje ne preporučuje. Bosna i Hercegovina je među zemljama u koje se, prema preporukama Vlade Danske, ne bi trebalo putovati”, kaže Graca, objašnjavajući da će svi oni koji se ipak ogluše o preporuke Vlade Danske i otputuju u zemlje koje su označene kao rizične morati po povratku u Dansku u samoizolaciju u trajanju od petnaest dana, i to na vlastiti račun.

“Upravo zbog ovih zakona o obaveznoj samoizolaciji, mnogi Bošnjaci, ali i ostali bosanskohercegovački građani koji su zaposleni, odustat će od putovanja u domovinu iz prostog razloga što nemaju toliko slobodnih dana. Svi oni koji budu putovali u ove rizične zemlje i po povratku u Dansku ne ispoštuju preporuke o petnaest dana samoizolacije riskiraju da budu podvrgnuti drugim prekršajnim zakonima, što u konačnici može završiti i gubljenjem radnog mjesta. Upravo zbog toga, mnogi će svoj godišnji odmor provesti u Danskoj ili u ove tri navedene zemlje”, navodi Graca, dodavši da je preporuka Vlade Danske, kada je o Njemačkoj riječ, da se izbjegavaju odlasci i boravak u gradovima koji imaju više od 750.000 stanovnika. Zbog navedenih mjera, Graca procjenjuje da će u Danskoj broj odlazaka u Bosnu i Hercegovinu biti znatno smanjen. Penzioneri koji žive u Danskoj u mnogo su povoljnijoj situaciji od onih koji su zaposleni jer po povratku u zemlju mogu biti u samoizolaciji petnaest dana jer nisu na radnom tržištu. “Tako će ovog ljeta iz Danske prema Bosni i Hercegovini krenuti većinom penzioneri, a mnogi od njih su u domovinu stigli i prije ovih mjera Vlade Danske. Mi koji smo u radnom odnosu morat ćemo, nažalost, čekati sljedeće ljeto”, istakao je Graca.

Kao što je to slučaj u Danskoj, i u Norveškoj je epidemiološka situacija značajno bolja nego prije nekoliko mjeseci. Mjere koje su uvedene u ove dvije kraljevine veoma su slične, a ono što brine naše građane u Norveškoj jeste karantin koji je obavezan po povratku. Ipak, prema riječima norveškog političara bošnjačkih korijena Ahmeda Lindova, bh. građani će ipak u značajnijem broju pohoditi svojoj domovini i ove godine.

Cijeli članak pročitajte OVDJE

KOMENTARI