Bavarci razbili Lille, Celtic srušio moćnu Barcelonu

Klubovi raspoređeni u grupama E, F, G i H najelitnijeg svjetskog klupskog takmičenja, evropske Lige prvaka, večeras su igrali svoje mečeve širom starog kontinenta

Najneizvjesnije je bilo u dvobojima Celtica i Barcelone, Brage i Manchester Uniteda, te Chelsea i Shakhtara.

Na Alianz areni, Bayern je golovima Schweinsteigera u 6., sjajnog Pizzara koji je upisao hat – trick u 18,. 28. i 33., zatim Robena u 3., te Kroosa u 66. minuti meča, pregazio Lille i tako izbio na prvo mjesto grupe F. Počasni gol za Francuze postigao je Kalou u 58. minuti.

U Londonu su se sastali aktuelni evropski prvak Chelsea i Shakhtar koji je na Stamford Bridge stigao sam omjerom 2-1-0. U pravoj fudbalskoj drami londonski plavci su uspjeli prekinuti nepobjedivi niz Ukrajinaca i to golom Mosesa u trećoj minuti sudijske nadoknade koji je pogodio za pobjedu svog tima rezultatom 3:2.

Prije toga pogađali su Torres u 6. minuti, da bi samo tri minute poslije izjednačio Willian. U 40. minuti Oscar efektnim golom dovodi tim iz Londona u novo vodstvo, da bi Willian svojim drugim golom u 47. minuti izjednačio na 2:2.

Škotski Celtic i Barcelona u Ligi prvaka su, može se reći, postali stari rivali. U sezoni 2004/05., u grupnoj fazi bilo je 1:1 na Camp Nouu, te 3:1 za blaugranu u Glasgowu, da bi se ponovo sreli u sezoni 2007/08. kada je u osmini finala Barca slavila oba puta, kod kuće 1:0, te u gostima 3:2.

Ove sezone, u prvom meču, bilo je 2:1 za Barcelonu (Alba pogodio u četvrtoj minuti sudijske nadoknade). Večeras su ova dva kluba ponovo odmjerili snage pred 60.000 fanatičnih navijača Celtica, a ovaj put se domaći sastav revanširao Kataloncima i tako iznenadio svjetsku fudbalsku javnost.

Golovima Wanyame u 21. i Watta u 83. minuti susreta, Celtic je slavio rezultatom 2:1. Gol za Barcelonu postigao je Messi u 90. minuti meča.

Galatasaray je sa tri gola Buraka Yilmaza porazio Cluja na njihovom terenu i tako ostao u trci za drugi krug.

Grupa E
1. Chelsea 4 2 1 1 10:6 7
2. Shakhtar 4 2 1 1 7:5 7
3. Juventus 4 1 3 0 8:4 6
4. Nordsjaelland 4 0 1 3 1:11 1

Rezultati: Juventus – Nordsjaelland 4:0 (Marchisio 6, Vidal 23, Giovinco 37, Quagliarella 75), Chelsea – Shakhtar 3:2 (Torres 6, Oscar 40 , Moses 90+3 – Willian 9, 47)

Grupa F
1. Valencia 4 3 0 1 10:4 9
2. Bayern 4 3 0 1 10:5 9
3. BATE 4 2 0 2 8:9 6
4. Lille 4 0 0 4 2:12 0

Rezultati: Valencia – BATE 4:2 (Jonas 26, Soldado 29pen, Feghouli 51, 86 – Renan 53, Mozolevski 83), Bayern – Lille 6:1 (Schweinsteiger 5, Pizarro 18, 28, 33, Balmont 23ag, Kroos 66 – Kalou 58)

Grupa G
1. Barcelona 4 3 0 1 8:5 9
2. Celtic 4 2 1 1 6:5 7
3. Benfica 4 1 1 2 3:4 4
4. Spartak 4 1 0 3 6:9 3

Rezultati: Benfica – Spartak Moskva 2:0 (Cardozo 55, 69), Celtic – Barcelona 2:1 (Wanyama 21, Watt 83 – Messi 90)
Grupa H
1. Man. Utd 4 4 0 0 9:4 12
2. Cluj 4 1 1 2 5:6 4
3. Galatasaray 4 1 1 2 4:5 4
4. Braga 4 1 0 3 5:8 3

Rezultati: Cluj – Galatasaray 1:3 (Sougou 53 – Yilmaz 18, 61, 64,), Braga – Man. United 1:3 (Alan 49 – Van Persie 80, Rooney 84, Hernandez 90).