instant fap
NaslovnicaVijestiGlobus

Beč najdigitaliziraniji grad u Europi

Beč najdigitaliziraniji grad u Europi

„Digitalizacija je najveća promjena još od industrijske revolucije. Grad Beč je to brzo shvatio. Kako bi svi stanovnici Beča od nje mogli profitirati, digitalizacija ne smije biti usputna stvar, nego se mora ciljano oblikovati i provoditi“, izjavio je prilikom dodjele priznanja član bečkog gradskog vijeća zadužen za financije, gospodarstvo, digitalizaciju i međunarodna pitanja, Peter Hanke.

U obrazloženju izbora Beča za pobjednika navedeno je da je glavni grad Austrije svojom „Digitalnom agendom“ stvorio kompletnu strategiju digitalizacije koja je rezultat otvorenog procesa planiranja u kojem su sudjelovali i građani. Samo je u prvoj fazu prikupljeno 172 ideja i 600 komentara građana.

Agenda obuhvaća pet područja rada, a za svaku od njih određen je vodeći projekt, priopćeno je iz EurocomPR-a.

Beč je u strategiji digitalizacije postavio ukupno 5 ciljeva:

1. Svi moraju imati pristup prednostima digitalizacije: Mladi i stari, na poslu i u privatnom životu, velika i mala preduzeća, svako u ovom gradu treba imati korist od digitalizacije.

2. Digitalizacija služi čovjeku, a ne obrnuto: Digitalni proizvodi, bilo da su implementirani na pametnim telefonima, računarima ili kućanskim aparatima, moraju imati cilj da pojednostave život i da ga učine sigurnijim.

3. Unaprijediti digitalizaciju zajedno sa ljudima: Grad se oslanja na saradnju sa partnerima i Bečlijama. Starijim ljudima treba posebno pomoći kroz konkretne prednosti kako bi se skepticizam u vezi ovog razvoja smanjio.

4. Na postojećim prednostima graditi i dalje ih razvijati: Beč je za strategiju digitalizacije “Digital Agenda Vienna” proglašen za najdigitaliziraniji grad. Grad je uveo usluge kao što su “WienBot”, aplikacija “Sag'sWien” i aplikacija “Stadt Wien live-App”. Na tome se treba dalje graditi.

5. Digitalizacija također štedi novac: digitalizacija može približiti gradske usluge ljudima i učiniti ih efikasnijim. Beč je globalno mjerilo kada su u pitanju usluge koje nudi grad. Ove usluge trebaju biti stavljene brže i lakše na raspolaganju. To takođe štedi novac koji se može koristiti za nove projekte.

Dobar primjer provedene digitalizacije aplikacija je „Sag's Wien“ – zagrebački pandan bila bi aplikacija „MojZagreb“ – putem koje građani gradskoj upravi mogu prijaviti kvarove, smetnje ili moguće opasnosti u gradu.

Osim toga valja istaknuti aplikaciju „Wien.at“ koja omogućava direktan pristup digitalnim uslugama grada. Uz to, korisnici u stvarnom vremenu na svoje pametne telefone dobivaju informacije o smetnjama u prometu ili o vremenskim prilikama. Stvoren je i virtualni gradski službenik „Wien Bot“, koji zna odgovore na stotine pitanja te je u mogućnosti pružiti informacije o gradskim uredima, parkovima, bazenima ili različitim manifestacijama.

KOMENTARI