Chelsea u finalu Lige prvaka

U RIJETKO viđenoj drami na Nou Campu, Chelsea je s igračem manje zabio dva gola Barceloni i prošao u finale Lige prvaka. Bilo je 2:2, a tragičar dvoboja bio je najbolji igrač svijeta Lionel Messi koji je promašio kazneni udarac početkom drugog dijela, a zatim i pogodio stativu nekoliko minuta prije kraja susreta. Imali su Katalonci sve, dva gola prednosti i igrača više, međutim cijeli splet nevjerojatnih i (ne)sretnih okolnosti u zasigurno najvećoj utakmici u klupskoj povijesti poslao je Bluese u finale najcjenjenijeg klupskog natjecanja svijeta.

Mnogi se pitaju jeli ovo kraj Guardioline Barcelone, momčadi koja je godinama harala svjetskim nogometom? Blaugrana je potpisala kapitulaciju u domaćem prvenstvu, Katalonci su prije samo nekoliko dana na Nou Campu izgubili od omraženog madridskog Reala, a sada je tu slavio i Chelsea i to s igračem manje gotovo sat vremena. Dva uzastopna poraza i remi najlošiji je rezultatski niz Barcelone u posljednjih osam godina, a možemo samo špekulirati znači li to da se nakon dugo godina mijenja poredak velikana na nogometnoj karti Europe.

Chelsea igrao bez tri stopera i gotovo sat vremena s igračem manje

Da, upravo nevjerojatnu utakmicu gledali smo na Nou Campu, a sam početak nesumnjivo je nagoviještao dramu koja će uslijediti pola sata kasnije. Već u 3. minuti Katalonci su pokazali u kojem će se smjeru razvijati utakmica kada je Messi projurio po desnoj strani, ušao u kazneni prostor, a njegov udarac s petnaestak metara iskosa završio na vanjskoj strani mreže. Četiri minute kasnije prvi veliki udarac za gostujuću momčad. Zbog ozljede igru je napustio stoper Cahill, a umjesto njega ušao je portugalski bek Bosingwa, što je izazvalo velike rošade u posljednjem redu londonske ekipe, jer je prva opcija David Luiz već neko vrijeme izbiva zbog ozljede.

Busquets oteo Bluesima kapital iz Londona

U 18. minuti zabilježili smo novu lijepu priliku Katalonaca.Messi je odigrao dupli pas sa Sanchezom, izašao oči u oči s češkim vratarom, ali sjajno je ovaj reagirao, odbivši loptu nogom. Minutu kasnije nakon dodavanja Xavija, Messi je pucao s desetak metara iskosa, ali opet u vanjski dio mreže. U 25. minuti pak zaplet je doživio novu dimenziju kada je zbog ozljede igru morao napustiti stoper domaće momčadi Pique, umjesto koga je ušao Daniel Alves. Obje momčadi bile su nepovratno osakaćene u posljednjem redu. I onda, u 35. minuti povela je Barcelona. Dani Alves je lijepo poslužio Cuencu na lijevoj strani, ovaj je prošao pa zavrnuo u sredinu gdje je Busquets s desetak metara poslao loptu u praznu mrežu.

Kapetan Terry ostavio momčad na cjedilu, Barcelona imala dva gola više i igrača više

Kapital iz Londona Bluesi su potrošili, a igrači Guardiole poletjeli su po drugi gol. U 38. minuti šok za goste. Kapetan John Terry napravio je nevjerojatnu glupost i svoju momčad ostavio na cjedilu. S leđa je u kaznenom prostoru udario Sancheza zbog čega je zaradio izravni crveni karton. Roberto di Matteo je tako izgubio oba stoperska rješenja, a zakrpe je našao u dvojcu Ramires – Ivanović, dok su bekovske pozicije upraznili Cole i Bosingwa. Kada je u 44. minuti Messi sjajno proigrao Iniestu u kaznenom prostoru, a ovaj s lakoćom poslao loptu ispod Čecha mnogi su već potpisali kapitulaciju Engleza. Dva gola manjka i igrač manje činili su se kao nepremostiva prepreka na Nou Campu.

Sjajni Ramires manirom prekaljenog strijelca utišao Nou Camp

Međutim, kao u nekoj bajki, Chelsea je na isteku prvog poluvremena zabio gol vrijedan finala. Sjajno je u kontranapadu Meirelles proigrao Ramiresa, a ovaj je manirom vrhunskog strijelca potkopao loptu i s 15 metara lobao Valdesa. Bio je strašan završetak prvih 45 minuta, gotovo jednako strašan kao i otvaranje nastavka, kada je u 46. minuti Drogba srušio Fabregasa u kaznenom prostoru, a Messi nastavio prokletstvo zvano “Chelsea” i s jedanaest metara pogodio gredu. Blaugrana je tada krenula na sve ili ništa, a prilike su se redale pred engleskim golom. Sanchez je u 52. minuti pucao glavom tik pokraj gola, Cuenca deset minuta kasnije neuspješno izašao oči u oči s Čechom da bi Messi devet minuta prije kraja nakon solo prodora pogodio stativu.

Torres zabio posljedni čavao u lijes Pepeove Barcelone

Igrači Roberta Di Matteo posljednjih su pola sata doslovno proveli u vlastitom kaznenom prostoru, a lopta je kao u fliperu kružila oko gola češkog vratara. Junački su gosti zatvarali sve prilaze golu, beskompromisno startali i izbijali loptu u polje Barcelone pri prvom dodiru. Naizgled kukavički, ali cilj je o ovom slučaju opravdao sredstvo. Barcelona ni devetu utakmicu za redom nije uspjela pobijediti Chelsea, a Bluesi ostaju jedina momčad koju Pepe Guardiola nije uspio pobijediti u svom stažu na Nou Campu. Posljednji čavao u lijes Pepeove Barcelone zabio je Fernando Torres nekoliko sekundi prije isteka vremena. Sam je španjolski napadač gotovo 50 metara vukao loptu prema Valdesu, lagano ga zaobišao i potvrdio čudesan rasplet prve polufinalne utakmice.

Barcelona – Chelsea   2:2

Sastavi:

Barcelona: Valdes, Pique, Puyol, Fabregas, Xavi, Iniesta, Mascherano, Busquets, Sanchez, Messi, Cuenca

Chelsea: Čech, Ivanović, Cole, Cahill, Terry, Ramires, Lampard, Mikel, Meireles, Mata, Drogba