NaslovnicaUncategorized

Fantastični Zmajevi slavili nad Izraelom: Bravo momci, bravo!

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine susretom sa selekcijom Izraelanastavila je danas takmičenje u grupi AEurobasketa. Naši momci slavili su 86:84 nakon produžetka. Bila je to sjajna utakmica, a čovjek odluke bio je Elmedin Kikanović.

Izvrsno je Izrael otvorio meč. Predvođeni danas sjajnim Omri Casspijem, pogađali su praktično sve što su šutirali, a prednost je rasla i do 15 poena već u prvom periodu igre. Nije naš tim dobro odgovorio defanzivnim zadaćama. U napadu se već nešto i pogađalo, ali čak 29 poena zabio nam je protivnik u uvodnih deset minuta igre (16:29).

Veliki preokret

Mnogo bolje Zmajevi su otvorili drugu četvrtinu. Marko Šutalo vezao je dvije trojke, razigrao se Alex Renfroe i već je to izgledalo mnogo bolje. Ipak, pored sjajnog Casspija u prvom dijelu nije se moglo pa je Izrael nakon skoro savršenog prvog poluvremena, otišao na odmor uz deset poena viška, bilo je 45:35.

Nije to bio ogroman, nanadoknadiv zaostatak, ali bilo je jasno da će odbrana morati profunkcionirati ukoliko želimo doći u šansu da se borimo za nešto konkretno u ovom iznimno važnom meču.
Zaigrao je Izrael sjajno i u nastavku. Punili su bez problema naš reket, spuštali za sjajne visoke igrače kojima raspolažu i prednost je već nakon minute trećeg perioda, porasla na velikih +18. Činilo se tada da će Zmajevi bez velike borbe položiti koplja u još jednom meču na Eurobasketu.

No, završne četiri minute trećeg perioda potpuno su naš tim vratile u igru. Naljutio se naš najbolji igrač Andrija Stipanović pokupio je brojne lopte u ofanzivnom skoku, pratili su ga i saigrači pa smo trojkomNemanje Gordića, u 29. minuti preuzeli vodstvo, bilo je 60:58, dok se na posljednji veliki odmor pred posljednju rundu otišlo kod rezultata 60:60. Sve je, dakle, bilo otvoreno pred završnih deset minuta.

Neizvjesna završnica

Dobro smo otvorili i posljednji period. Meč je rezultatski tokom većeg dijela perioda bio otvoren. Pogađali smo, ali uzvraćali su Izraelci. Sve je slutilo na iznimno neizvjesnu završnicu i bezbroj upitnika do posljednjih sekundi meča. Tako je i bilo premda je sve slutilo na pobjedu Izraela. Pet sekundi prije kraja, imali smo minus od tri poena i loptu. Kikanović je preuzeo odgovornost i pogodio za produžetak.

Užasno smo otvorili dodatnih pet minuta, napravili su nam Izraelci seriju 7:0, ali ponovo smo se vratili trojkom Renfroea i polaganjima raspoloženog Gordića. Nekoliko promašenih napada na obje strane i nova drama u finišu. Trideset sekundi prije kraja, semafor je pokazivao 84:84 uz napad Izraela koji je promašio. Šest sekundi i lopta za BiH. Potpuno ludilo u Montpellieru!

I ponovo Kikanović za pobjedu, 86:84. Sjajnu mu je loptu ”progurao” Alex Renfroe i sve je bilo jasno. Velika pobjeda i žive šanse za plasman u narednu rundu takmičenja.