NaslovnicaUncategorized

Grupa A: Češka – Poljska 1:0

Češka je pobjedom protiv Poljske (1:0) u posljednjem kolu grupe A, izborila plasman u četvrtfinale Evropskog prvenstva.

Već u 2. minuti Poljska je zaprijetila preko Dudke, koji je makazicama zahvatio loptu, ali je pogodio vanjski dio mreže. Nakon centaršuta Selassia, Pilar je potpuno neometan sa šest-sedam metara promašio loptu i propala je dobra prilika za Čehe u 4. minuti.

Poljaci su nastavili sa napadima, a 10. minuti Lewandowski je nakon greške poljske odbrane, ušao u kazneni prostor i iskosa s lijeve strane pucao pored Cechove desne stative. Nakon odličnog centaršuta Obraniaka na peterac, lopta se odbila do Boenischa, koji ne uspijeva pogoditi iz izgledne prilike u 14. minuti. Polanski je već u narednom napadu šutirao preko gola, a Cech je 22. minuti nakon udarca Boenischa loptu izbacio u korner uz pomoć stative i ostalo je 0:0.

Nakon furioznog početka domaćih, uslijedio je mnogo mirniji period utakmice, praćen jakom kišom na stadionu u Wroclawu, pa se na poluvrijeme otišlo bez golova. Rezultat koji u tom trenutku nije odgovarao nijednoj reprezentaciji.

U 54. minuti, Liberski s lijeve strane ušao u šesnaeterac Poljske, pucao je, ali pogodio samo vanjski dio mreže gola golmana Tytona. Na otvranju drugog poluvremena, Češka je djelovala mnogo bolje i više su napadali, dok su Poljaci djelovali kao da su ostali bez snage.

Plašil je u 63. minuti ubacio iz slobodnjaka s lijeve strane na drugu stativu, Sivok pucao glavom u padu, a Tyton uspio nekako obraniti i spasiti Poljake. Baroš je pet minuta kasnije pucao sa vrha kaznenog prostora, ali je Tyton odbranio.

Ipak, u 72. minuti Česi su došli do zasluženog vodstva. Nakon jedne kontre, Baroš je uposlio Jiračeka, koji lijepo pogađa za veliko vodstvo Češke. Do kraja utakmice, nije bilo promjene rezultata. Poljaci nisu imali snage da ugroze gol Češke, koja se zasluženo plasirala u četvrtfinale.