Hrvatska razbila Španiju

FURIOZNA Hrvatska pobjedom je završila natjecanje u skupini na Olimpijskim igrama u Londonu. U posljednjem kolu pali su Španjolci 30:25, a igrači Valero Rivere sanjat će Blaženka Lackovića koji im je utrpao sedam komada.

Iako nastavila tradicija da Hrvatska gazi sve pred sobom s minimalno pet golova razlike, ovog puta izabranici Slavka Goluže teže su došli do pobjede. Odnosno, tako je barem izgledalo.

Španjolci su na samom startu šokirali hrvatske rukometaše svojom agresivnošću. Entrerrios je Aliloviću odmah na početku susreta pokazao kako s njim neće biti šale, stoga je španjolski “bombarder” utrpao Hrvatima u pet minuta tri gola. Hrvatska se u tom periodu igre držala na konopcima. Duvnjak je često griješio, dok je Kopljar pokazao kako od njega u napadu neće biti prevelike koristi.

Goluža nakon deset minuta igre zvao predah

Već nakon deset minuta igre hrvatski izbornik Slavko Goluža pozvao je minutu predaha. “Zašto igrate protiv sebe”, derao se izbornik, i s razlogom. Hrvatska u tom periodu igre nije zabila pogodak sedam minuta.

Sušu je u 12. minuti prekinuo iz sedmerca Ivan Čupić, a nakon toga probudio se i Alilović. Hrvatska je odmah smanjila prednost Španjolaca, a Goluža je ponovno odlično odlučio kada je promijenio obranu u 5-1. Deset minuta prije kraja prvog poluvremena u igru su ušli Štrlek i Balić, a igra se odmah podigla na viši nivo te je Hrvatska na odmor otišla s minimalnim vodstvom.

Drugi dio utakmice Hrvatska je otvorila slabo. Španjolci su prešli u vodstvo, no golovima Vukovića, Duvnjaka i Čupića situacija se popravila. Međutim, iako je Hrvatska vodila po dva ili tri gola prednosti Španjolci se nisu predavali. Dapače, u 40. minuti Hrvatska je vodila +1 razlike, a Španjolci su imali napad za izjednačenje koji su promašili.

Lac i Losert prelomili utakmicu

Utakmica se prelomila u 45. minuti kada je Lacković proradio. Blaž je u deset minuta utrpao Španjolcima tri ključna gola koja su ih slomila, a Goluža je na gol postavio Loserta koji mu se odužio s tri fantastične obrane. Do kraja susreta Španjolce su umrtvile brze hrvatske kontre koje su bile ubojite.

Najefikasniji u novoj pobjedi bili su Blaženko Lacković i Ivan Čupić sa sedam, te Domagoj Duvnjak koji je unatoč početnom šutu 0:4 na kraju došao do pet pogodaka. Nije loš bio niti vratar Mirko Alilović s osam obrana.

Španjolce su predvodili Tomas i Entrerrios sa po pet pogodaka.

Više nema šale – Tunis u četvrtfinalu

Hrvatska je tako potvrdila prvo mjesto u skupini i četvrtfinalni sraz s četvrtom reprezentacijom iz skupine A – Tunisom. Iz naše skupine dalje će drugoplasirana Španjolska, treća Danska, koja je u ponedjeljak teškom mukom dobila Južnu Koreju 26:24, te četvrta Mađarska. Aktualni su se europski doprvaci Srbi porazom od Mađara 26:23, zajedno s Južnom Korejom, oprostili od Londona.

U skupini A još se ima za odigrati utakmica između Francuske i Švedske koja će odrediti pozicije dva i tri u toj skupini, tako da je za četvrtfinale, osim ogleda Hrvatske i Tunisa, poznat još par kojeg čine pobjednik skupine A Island i Mađarska, četvrta selekcija skupine B.

Goluža: Najbitnije je da smo pobijedili!

Slavko Goluža nakon utakmice nije bio prezadovoljan igrom svoje ekipe.

“Nismo imali dobru završnicu, plivali smo u obrani. Španjolci su nas raširili, pa smo mijenjali obranu 5-1, 6-0. Gurali su na pivotmena, pa smo to htjeli zaustaviti. Najbitnije je da smo pobijedili, sad se treba odmoriti i okrećemo se onome što nas čeka dalje”, rekao je nakon utakmice Slavko Goluža.

Balić: Bit će teško protiv Tunisa

Iako je postigao samo jedan gol, Ivano Balić gurao je ekipu kad je bilo najteže.

“Nismo imali pravi pristup u obrani. Vidi se da nas je stigao umor. No, kasnije smo se probudili i zaigrali obranu koja je naš zaštitni znak i koja nam je do sada donijela rezultate”, izjavio je Balić za HTV, a zatim se osvrnuo na sljedećeg protivnika – Tunis:

“Nisam zadovoljan protivnikom. Oni su nezgodni, a zna se da mi protiv afričkih ekipa igramo lošije. Oni udaraju, bacaju se… bit će teško”.

HRVATSKA – ŠPANJOLSKA 30:25
Sastavi:

Hrvatska: Losert, Alilović, Balić, Duvnjak, Lacković, Kopljar, Vori, Gojun, Horvat, Vuković, Buntić, Štrlek, Čupić, Ninčević

Španjolska: Hombrados, Šterbik, Gurbindo, Rocas, Maqueda, Tomas, Entrerrios, Aquirrezabalga, Sarmiento, Aguinagalde, Ugalde, Canellas, Morros, Guardiola