instant fap
NaslovnicaSport

Jasmina Čović “završava” transfere u Tottenham, Barcelonu, Lyon

Jasmina Čović “završava” transfere u Tottenham, Barcelonu, Lyon

Europa je puna mladih uspješnih osoba sa naših prostora. Jedna od njih je Jasmina Čović vlasnica agencije za ženski nogomet “Women's Football agency” u Minhenu. Kao da joj to nije već previše posla, pa je ujedno i generalna direktorica “SV 1800 Munchen”. Jasmina ima iza sebe karijeru sportske agentice i savjetnice dugu gotovo 10 godina, a u njoj se može pohvaliti velikim transferima u Tottenham, Barcelonu, Lyon…

Ipak, kaže, važnije od finansijske strane transfera je ono da zajednički rad i pošten odnos donesu rezultat. U vremenu kada ženski nogomet u BiH i regionu tek čeka svoje najbolje dane, ekskluzivno, iz Minhena, Jasmina govori za Reprezentacija.ba portal.

Danas nema ko ne govori o ženskom fudbalu, ali ste vi definitivno pionir u ovom biznisu. Još 2015. Godine osnovali ste „Women's Football Agency“ koja danas radi transfere na najvišem svjetskom nivou? Kako je došlo do toga?

Moram reći da sam imala afinitet prema sportskom menadžmentu i ekonomiji, te sam iskoristila prednosti odrastanja i života u  Njemačkoj, te u Jeni i studirala taj smjer. Tu sam slučajno upoznala reprezentativku Hrvatske Ivu Landeka. Ona je tada igrala u FF USV Jena. Iva mi je pomogla da obavim studentsku praksu u klubu, koja je tada bila obavezna. To je bilo moje prvo iskustvo sa profesionalnim nogometašicama.

A onda se dogodilo da jedna kanadska igračica ima probleme sa svojim ugovorom, odnosno njen agent joj više nije bio dostupan, iako je još uvijek naplaćivao svoju proviziju. Zamolila me za pomoć, ja sam joj uspjela riješiti problem, a i tako započeti moju buduću karijeru sportske savjetnice.

Prvi transfer bio je zimskog roka 2015. Godine – tada je kanadska igračica Bryana McCarthy potpisala ugovor za njemački SC Sand.

Rođena sam inače 1993. godine u Splitu. Iako, sam već sa godinu dana preselila sa obitelji u njemački Landau Pfalz, ostala je neraskidiva veza sa nogometom, te naravno Hajdukom. Rodbina sa mamine strane mi je Milan Miki Rapajić i nikada neću zaboraviti kada sam sa sedam godina dobila njegov dres Fenerbahcea. Inače sam igrala amaterski nogomet 15-ak godina. U vrtiću su me smatrali autsajderom, ali upornim radom čovjek napreduje i dođe tamo gdje mu je mjesto.

Možete li nam istaći neke od najvećih transfera ili projekata na koje ste ponosni, kako u bližoj prošlosti, tako i u dosadašnjoj karijeri?

Sa svakom osobom sa kojom radim dajem mu maksimalnu pažnju i radim to sa najvećim profesionalizmom. Naravno, neki transferi su objektivno veći od drugih. Moram izdvojiti – Ana Maria Crnogorčević u FC Barcelonu, Luana Bühler u Tottenham Hotspurs, te Laura Benkarth u Olympique Lyon.

To su igračice jakih klubova i velika imena u ovom sportu., ali moram priznati da mi poseban značaj imaju transferi gdje je razvijan dugoročni zajednički grad i paralelno napredak igračica u svim segmentima. Moram izdvojiti Milenu Nikolić koja igra za Bosnu i Hercegovinu. Tada je igrala u Srbiji i prošli smo puno toga ne baš ugodnoga zajedno, ali je ona na kraju postala jedna od najboljih napadačica u Njemačkoj. I na to sam stvarno jako ponosna.

Do sada najveći projekt koji sam doslovno sama odradila bez veće pomoći drugih je projekt sa njemačkom reprezentativkom Laurom Freigang. Ona je uz to izdala i svoju knjigu koja je prodana u velikom tiražu. Proteklih 10 godina rada u sportskom menadžmentu pokazalo mi je i druga područja sportskog menadžmenta koja su meni kao osobi poduzetničkog duha jako interesantna. Jednostavno, volim posao koji radim, želim se dalje u njemu razvijati te rado prihvaćam nove izazove. Zato pokušavam steći što više znanja kao što je bilo i u poslovima u drugim branšama, ali i u muškom klubu FC Kaiserslautern gdje sam naučila mnogo o biznisu i profesionalnom fubalu.

Foto: Milan

Vi ne radite samo u agenciji, ujedno ste direktorica SV 1880 Minhen?

Da tako je. Ovaj angažman mi je pomogao da razumijem i amaterski sport, kao i profesionalni. U Sv 1880 München radim kao upravitelj kompletnog sportskog društva. To obuhvata i rad sa cijelom ljudskom strukturom, marketingom, finansijama, itd.. Tu sam već tri godine i kako sam rekla mnogo sma naučila kako o profesionlanom, tako i amaterskom sportu.

Gdje vidite dodatni prostor za napredak ženskog nogometa i vašeg posla?

Investicije, investicije i investicije su rješenje za napredak za ženski nogomet. Dakle investicije i podizanje nivoa svih segmenta i uvjeta ženskog nogometa – od treninga, školovanja trenera, sportskih društava, sponzora, investitora… Mislim da je dobro što su uvedene licence za rad agenata i što se sa tim sve postrožilo, iako još uvijek neki pronalaze rupe u propisima. Što se tiče razvoja svakog osobno ko radi u nogometu – osim teorije bitno je da ima praktično iskustvo i što veću mrežu kontakata.

Foto: Barcelona

Da li imate saradnju sa ljudima sa prostora bivše Jugoslavije, tačnije Bosne i Hercegovine? Ženski fudbal kod nas je sve popularniji?

Trenutno nemam saradnike u BiH. Prije sam ih imala – ljude koji su scouting radili u BiH, Hrvatskoj, Sloveniji, Srbiji, ali nije jednostavno pronaći pouzdane i ozbiljne partnere koji su realni procijeniti sportske mogućnosti igračice. Navedene zemlje imaju jako puno talenata koje obavezno moraju raditi na napredovanju, da ženski nogomet bude medju najvećim u Europi. Potencijal je već tu samo se mora dalje ulagati novac, ali u pametne ljude koji će pomoći podignuti ženski nogomet na Balkanu na sljedeći nivo. Pozitivni primjeri su Spartak Subotica i FK Sarajevo koji kontinuirano rade odličan posao. – zaključuje Jasmina Čović intervju za Reprezentacija.ba.

KOMENTARI