Maleni Bournemouth nakon 125 godina postojanja po prvi put izborio Premiership

Donedavno su za maleni nogometni klub A.F.C. Bournemouth iz istoimenog grada na jugu Engleske znali samo najveći ljubitelji otočkog nogometa i žešći kladioničari, ali sada se priča popularnih Cherriesa (iliti “višnjica”, nazvanih po tradicionalnim crvenim dresovima) polagano seli iz opskurnih fanovskih zakutaka na glavne stranice svih svjetskih medija. Razlog tome je povijesni uspjeh kluba koji je upravo jučer, 27. travnja, nakon dugih 125 godina postojanja izborio svoju prvu sezonu u najelitnijem engleskom (neki će reći i svjetskom) nogometnom natjecanju: Premier ligi!

Put do zvijezda je za igrače i vodstvo Bournemoutha bio uistinu trnovit, a tijekom svoje su se stoljetne povijesti uglavnom povlačili po blatnjavim travnjacima četvrtih i petih liga, opasno plešući na ivici bankrota. S malenim stadionom kapaciteta svega 12 tisuća gledatelja i gradom koji baš i ne živi za nogomet nije se niti moglo očekivati kako će Bournemouth napraviti neki veliki rezultat pa je tako dugi niz godina njihov najponosniji trenutak bila legendarna pobjeda nad Manchester Unitedom u FA kupu tamo negdje 1984. godine pod vodstvom nikog drugog nego Harrya Redknappa. I to je uglavnom bilo to!

Veći su se valovi počeli dizati u sezoni 2008-09 kada klub prolazi kroz najteže financijsko razdoblje u svojoj povijesti, ali nakon privatizacije i ustoličenja mladog menadžera Eddieja Howea Bournemouth počinje polako gaziti prema Premiershipu. Od četvrte lige do pozicije u kojoj se mogu boriti za ulazak među elitu je prošlo samo šest godina, a šlag na tortu je trebala biti jučerašnja utakmica protiv Boltona, pretposljednja u ovoj sezoni. U nju su Bournemouthovci ušli s druge pozicije Championshipa (prva dva mjesta vode izravno u Premiership) te im je bila potrebna pobjeda kako bi zadržali tri boda prednosti pred Middlesbroughom i teoretski osigurali toliko željenu promociju!

Bournemouth – Bolton – slavlje navijača:

Bolton nije imao previše motivacije za ovu utakmicu, ali su solidno odolijevali napadima sve do 39. minute kada im je mrežu načeo Marc Pugh. Na 2:0 povisuje Matt Ritchie u 44. minuti, a sve je bilo gotovo kada je u 70. minuti branič Boltona Dorian Dervite zaradio crveni karton te olakšao najvećoj zvijezdi Bournemoutha, 23-godišnjem napadaču Callumu Wilsonu, da u 78. minuti zakuca za konačnih 3:0. Iako su spikeri molili gledatelje da nakon utakmice ne ulaze na teren, malo se što moglo učiniti kako bi se spriječilo 10 tisuća vjernih navijača da proslave povijesni uspjeh svoje ekipe. Middlesbrough bi se do kraja po broju sakupljenih bodova mogao izjednačiti s njima, ali gol razlika je prevelikih 19 komada tako da je prilično sigurno kako samo Bournemouth i Watford idu izravno u Premier ligu i borbu za bodove s velikanima poput Arsenala, Liverpoola ili Manchestera (oba!). Neka, zaslužili su!