Porto potopio Romu, u Ligu prvaka putuju Celtic, Legia, Monaco i Ludogorets

Roma – Porto* 0:3 (prvi meč 1:1, ukupno 1:4)

Trener Rome Luciano Spalletti odlučio se za sljedećih 11 igrača: Szczesny; Bruno Peres, Manolas, Juan Jesus, Emerson; De Rossi, Strootman, Nainggolan; Salah, Dzeko, Perotti.

Izborom trenera Espirita Santa za Portugalce od prve minute zaigrali su: Casillas, Maxi Pereira, Felipe, Marcano, Alex Telles, Corona, Herrera, Danilo, André André, Otávio, André Silva.

Roma je preko Nainggolana došla do prve šanse kada je belgijski reprezentativac sa distance oprobao golmanske sposobnosti Ikera Casillasa koji je odbranio udarac.

Prvi šok na Olimpicu desio se u osmoj minuti kada Monteiro pogađa za 1:0 i time dovodi Porto u prednost u ovom dvomeču, jer je prvi okršaj okončan rezultatom 1:1.

Vučica je krenula još ofanzivnije nakon gola Porta, a sjajnu šansu u 37. minuti imao je Salah nakon dodavanja Džeke. Casillas je odbranio.

Dvije minute kasnije novi šok za Romu – kapiten De Rossi nakon grubog starta zasluženo dobija crveni karton. Sve je moglo biti skoro gotovo već u sudijskoj nadoknadi prvog dijela da je Herrera bio precizan.

Jasno je bilo da će Romi biti potrebno čudo kada je Emerson u 50. minuti dobio crveni karton i ostavio Romu sa dva igrača manje. Portugalci su iskoristili brojčanu prednost te golovima Layuna (73’) i Corone (75’) poveli sa 3:0.

Porto se sa ukupnih 4:1 plasirao u grupnu fazu Lige prvaka, dok će Roma putovati u grupnu fazu Evropske lige.

Hapoel Be'er Sheva – Celtic* 2:0 (prvi meč 2:5, ukupno 4:5)

Hapoel Be'er Sheva je bio nadomak čuda u sudaru protiv Celtica. Nakon poraza od 5:2 u prvom meču, Izraelci su slavili sa 2:0 i samo jedan gol dijelio ih je od grupne faze Lige prvaka.

Radi je u 15. minuti promašio penal, ali je samo šest minuta kasnije Sahar pogodio za 1:0. Vodstvo je udvostručio Hoban u 48. minuti, ali sa ukupnih 5:4 dalje ide Celtic.

*Legia – Dundalk 1:1 (prvi meč 2:0, ukupno 3:1)

Legia je sa ukupnih 3:1 protiv Dundalka izborila grupnu fazu Lige prvaka.

Dundalk je golom Bensona u 19. minuti poveo sa 1:0. Potom je Hlousek dobio crveni karton kod Legije i gostima je trebao smao jedan gol za produžetke. Ipak, Kucharczyk je u sudijskoj nadoknadi postavio konačnih 1:1 i donio veliko slavlje Poljacima.

*Monaco – Villarreal 1:0 (prvi meč 2:1, ukupno 3:1)

Monaco je golom Fabinha iz penala u 91. minuti potvrdio plasman u Ligu prvaka savladavši Villarreal sa 1:0 te sa ukupni 3:1 prošao u grupnu fazu takmičenja.

Viktoria Plzen – Ludogorets* 2:2 (prvi meč 0:2, ukupno 2:4)

Bugarski Ludogorets je izborio grupnu fazu prošavši Plzen s ukupnih 4:2. U revanšu je bilo 2:2. Duris (7’) i Mateju (64’) pogađali su za Čehe, dok su Vura (17’) i Keseru (95’) pogađali za goste.