instant fap
NaslovnicaBiH

Važno je naći odgovorne za počinjeni ekocid

Važno je naći odgovorne za počinjeni ekocid

Staništa brojnih životinja su također uništena tamo i trebaće da prođu godine i godine da se ona ponovo izgrade kao što će trebati godine biljkama da ponovo izrastu,” objašnjava Redžić

Šumski požari koji su pogodili Bosnu i Hercegovinu i region ovog ljeta nisu oštetili samo ljude i njihovu imovinu. Uništili su i hiljade stabala i biljaka, stvarajući prijetnju da neke rijetke vrste u potpunosti nestanu.
Profesor Sulejman Redžić, ekspert u ekologiji, kaže za Balkan Insight da iako je teško precizno reći koje vrste su pretrpjele najviše u posljednjih nekoliko dana, mnogo endemsko drveće i biljke su sigurno uništene u požarima.

“Imajući u vidu saznanja o flori i fauni u gornjem slivu rijeke Neretve i područjima oko Konjica, Mostara i Prenja, rekao bih da su neke endemske vrske već uništene,” kaže Redžić.

Dodaje da neki endemi rastu samo oko Boračkog jezera, nedaleko od Konjica, gdje su se vatrogasci i lokalno stanovništvo danima borili sa ogromnim požarima.

“Staništa brojnih životinja su također uništena tamo i trebaće da prođu godine i godine da se ona ponovo izgrade kao što će trebati godine biljkama da ponovo izrastu,” objašnjava Redžić.

“To će dovesti do toga da će se prekinuti komunikacija čak i onih jedinki koje prežive požare,” nastavlja ekolog, “Razmjena genetskog materijala i sjemena će biti prekinuta.”

Među ugroženim vrstama navodi borove šume u kojima je i endemski ilirski crni bor, hercegovačku mlječiku, hercegovačku kadulju, melendorfsku rotkvicu i hercegovačku tačkastu majčinu dušicu.

Kritikuje vlasti u Bosni i Hercegovini zbog njihovog odnosa prema ekologiji uopšte i kaže da bi vlade trebale imati bolji plan u kontroli požara onda kada se oni pojave.

“Mnogo je tu otvorenih pitanja,” kaže on.

“Izvještaji kažu da su neki od tih požara podmetnuti…važno je naći odgovorne za taj ekocid koji je počinjen,” dodaje.

Procjenjuje se da je Bosna i Hercegovina dom za oko 5000 endemskih vrsta, a Redžić kaže da je u svojim istraživanjima samo na području Prenja, Čvrsnice i Čabulje zabilježio oko 700 endema.

“Svaka od njih ima značajnu ulogu u istraživanjima…ali Bosna i Hercegovina je jedina zemlja u svijetu koja nema čak ni listu svojih endemskih vrsta,” zaključuje Redžić.

KOMENTARI