instant fap
NaslovnicaVijestiBiH

Vijeće sigurnosti UN-a: Rezolucija nije usvojena zbog Rusije

Vijeće sigurnosti UN-a: Rezolucija nije usvojena zbog Rusije

U New Yorku se danas održava sjednica Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda o Bosni i Hercegovini, nakon što je jučer odgođena tri puta jer nije bilo konsenzusa o prijedlogu britanske Rezolucije o Srebrenici.

Ovo je 7481. sastanak Vijeća sigurnosti, a jedina tačka dnevnog reda je Bosna i Hercegovina, tačnije usvajanje Rezolucije o Srebrenici.

Sjednica je počela oko 16 sati.

Jan Eliasson, zamjenik sekretara Vijeća sigurnosti UN-a započeo je svoje izlaganje, spominjući Srebrenicu kao najgore poglavlje svjetske historije posljednjih decenija, te kako se mora odati počast žrtvama Srebrenice.

On je naglasio da će i sam doći 11. jula u Srebrenicu kao predstavnik Ujedinjenih nacija. Lekcije iz 1995. godine trebaju biti lekcija za nas, kazao je Eliasson, dodajući kako “UN treba prihvatiti odgovornost za svoj neuspjeh i identificirati sve svoje nedostatke”.

“Trebali smo tu biti čuvari mira i štititi ih”, izjavio je Eliasson.

Princ Zeid, komesar za ljudska prava pri UN-u se javio iz Ženeve, i objasnio delegatima sve što je uslijedilo od dolaska UN misije u BiH 1992. godine do pada Srebrenice.

Predsjedavajući Vijeća sigurnosti UN-a riječ je dao i predstavniku Rusije Vitaliju Ćurkinu, koji je isprva tražio da se oda počast žrtvama minutom šutnje.

Delegat Velike Britanije kazao kako je u tekstu naglašeno da su se zločini desili na obje strane: “Ovaj nacrt ne optužuje srpski narod, već traži pomirenje među narodima, a i traži od nas da prihvatimo posljedice UN-ovog neuspjeha. Radili smo na ovom nacrtu mjesec dana, zahvalni smo na podršci toko našeg rada. No znate da su određeni postupci doveli do genocida i da to nazovemo nekim drugim riječima, poslali bismo pogrešnu poruku. Vitalno je da sada glasamo”.

I glasalo se: Bilo je deset glasova ZA (Velika Britanija, Litvanija, Malezija, SAD, Čad, Čile, Španija, Jordan, Novi Zeland, Francuska, ) , jedno protiv (Rusija) i četiri suzdržana (Kina, Nigerija, Venezuela i Angola).

Kako je ranije objašnjeno, neslaganjem jedne od stalnih članica Rezolucija neće biti usvojena – upravo to se i dogodilo, ruskim glasom protiv Rezolucije nije usvojena. 

Da bi bilo koja rezolucija bila usvojena potrebno je da je podrži najmanje devet od ukupno 15 zemalja članica Vijeća sigurnosti te da niko od stalnih članica ne uloži veto.

KOMENTARI