instant fap
NaslovnicaSanski Most

Za alternativni smještaj raseljenih osoba 90.000 KM

Za alternativni smještaj raseljenih osoba 90.000 KM

U ovogodišnjem budžetu Unsko-sanskog kantona za obezbjeđenje alternativnog smještaja, odnosno plaćanje stanarine za 870 interno raseljenih osoba na području Kantona osigurano je 90.000 maraka.

“Prošle godine za ove namjene utrošeno je 105.000 maraka, a s obzirom da se broj raseljenih osoba iz godine u godinu smanjuje, ove godine planirali smo nešto manje sredstava”, kazala je za šef Odsjeka za izbjegle i raseljene osobe, Ministarstva zdravstva i socijalne politike USK-a Ajša Bećirbegović. Na kraju prošle godine, kako je kazala, prema podacima Odsjeka, na području Kantona bila je ukupno 2.391 raseljena osoba, a na kraju 2011. preko 3.000. Većinom se radi o interno raseljenim osobama unutar Kantona, kojima se trenutno grade stambene jedinice devastirane u ratu. “Moram istaknuti i to da mi imamo 1.521 osobu, koje su iz drugih općina, pretežno iz Republike Srpske raseljene. Oni su se smjestili ovdje i imaju status raseljenih osoba, borave faktički na našem Kantonu i čekaju da im se izgrade njihove kuće u RS-u”, dodala je Bećirbegovićeva. Ona očekuje da će u ovoj godini najveći broj raseljenih osoba riješiti svoje stambeno pitanje, jer su najavljena značajna finansijska sredstva za sanaciju i adaptaciju njihovih kuća, kako od resornog federalnog, tako i od državnog ministarstva.

Prema podacima općinske sužbe za prostorno uređenje, građanje i stambene poslove, na području općine Sanski Most još uvijek se nalazi veliki broj raseljenih lica, kao i lica koja nemaju utvrđen status raseljenog lica, beskućnika koji se nalaze na ulici, te lica koja su u teškom socijalnom stanju i nemaju riješeno stambeno pitanje. Te osobe su najčešće iz drugih općine, kantona pa i entiteta, ali i sa područja naše općine, a koje se obraćaju ovoj Službi za dodjelu stambene jedinice na ime alternativnog smještaja ili za dodjelu novčanih sredstava na ime nužnog smještaja jer nemaju riješeno stambeno pitanje. Kako se radi o raseljenim i interno raseljenim osobama u stanju socijalne potrebe, bez ikakvih prihoda, te kojima su domovi u kojima su živjeli do 1992. godine devastirani i neuslovni za stanovanje, takvi zahtjevi se rješavaju u veoma kratkom roku. Općinska služba za stambene poslove veoma često sarađuje i sa Javnom ustanovom „Centar za socijalni rad“ i sa boračkim organizacijama, kao i sa organizacijom porodica šehida i poginulih boraca općine Sanski Most radi zbrinjavanja porodica koji nemaju riješeno stambeno pitanje niti mogućnost rješavanja na drugi način svojih stambenih potreba.

Prema podacima ovog organa na području općine Sanski Most koristi se 40 stambenih jedinica na ime alternativnog smještaja, od čega je osam stambenih jedinica u gradskom dijelu, a ostale u Wupertalovim zgradama koje se nalaze u Donjem Kamengradu, Starom Majdanu i Fajtovcima. Na osnovu predviđenih sredstava u kantonalnom budžetu, prošle godine je općini Sanski Most od strane Kantonalnog ministarstva za zdravstvo i socijanu politiku za potrebe alternativnog nužnog smještaja doznačeno 13. 500 000 KM, dok je iz 2011. godine preneseno 3. 500 000 KM. Također, riješena su 36 podnesena zahtjeva po kojima su donesena rješenja na osnovu kojih su izvršene isplate korisnicima novčanih sredstava na ime zakupnine stambenog prostora.r

KOMENTARI