Zmajevi očajni u Dublinu, Irska zasluženo slavila

Nogometna reprezentacija BiH poražena je u Dublinu na Aviva stadionu od Republike Irske u prijateljskoj utakmici.

Republika Irska   1 – 0   Bosna i Hercegovina

Utakmica nije ispunila očekivanja, pogotovo ne u prvih 45 minuta, dok su u nastavku igrali Irci. Naši reprezentativci tek su u posljednjih pet minuta prvog dijela uputili prvi udarac u okvir domaćeg gola, a Irci su imali tek nešto veći posjed lopte.

Nakon 3-4 uvodne minute bez većih uzbuđenja, prvi su zaprijetili naši reprezentativci. Vedad Ibišević je prizemno ubacio sa strane, lopta došla na drugu stranu do Miralema Pjanića, koji ponovo centrira, a Ibišević nije uspio najbolje zahvatiti loptu.
U šestoj minuti brza akcija Zmajeva, Zvjezdan Misimović je iz prve proigrao Ibiševića, ali je lopta bila prebrza za napadača Stuttgarta. U osmoj minuti velika šansa za izabranike Safeta Sušića. Džeko je prizemno ubacio s desne trane, David Dunne “skinuo” s noge loptu Ibiševiću, Lulić je došao do lopte, vratio za Harisa Medunjanina, koji s petnaestak metara prebacuje gol Iraca.
Naša zadnja linija pravi veliku grešku u 13. minuti, Robbie Keane je pobjegao Sanelu Jahiću, lopta je prošla pored Begovića, ali je iskusni napadač američkog LA Galaxyja pao preko našeg golmana. Naravno, nije bilo govora o penalu.
Pokušaj Misimovića u 15. minuti je izblokiran, a u 17. minuti je Gibson izveo slobodni udarac sa 24 metra, lopta pogodila živi zid i završila u  rukama Begovića. Minutu kasnije, na drugoj strani, Senad Lulić je pronašao Džeku, koji se okrenuo, naštimao na desnu nogu i onda, kada je pucao, u blok mu je stao jedan domaći igrač.
U 25. minuti McClean tuče sa 17 metara, lopta prošla pored Begovićeve desne stative. Šest minuta kasnije Keane šutira preko gola. Nije bio precizan ni Misimovič u 32. minuti. Minutu kasnije neugodni Damien Duff je gađao bliži ugao Begovićevog gola sa ruba šesnaesterca. Srećom, nije bio precizan.
Prvi naš pokušaj u okvir gola dogodio se u 40. minuti. Pjanić se odvažio na dalekometni udarac, Westwood nije imao problema. Tri minute prije odlaska na odmor McClean skoro  iz mrtvog ugla snažno šutira, Begović brani i lopta ide u još jedan korner za Irce.
U samoj završnici prvog dijela Keane je primio loptu u našem petercu, odlično uposlio Duffa, ali je Jahić na kraju izbacio u korner, nakon kojeg je O'Dea glavom šutirao ravno u ruke Begovića. Na poluvremenu je izvršeno po dvije izmjene, a naš selektor Safet Stušić je u igru umjesto Harisa Medunjanina i Elvira Rahimića ubacio debitante Damira Vrančića i Miroslava Stevanovića.
Najbolju priliku domaći imaju u 47. minuti. Rezervista McGeady je snažnim udarcem pogodio stativu. Kevin Doyle mu je prethodno spustio loptu. Misimović na drugoj strani uzvraća, ali jako slab udarac. Sjajnu priliku imala je naša selekcija u 59. minuti. Pjanić je sa skoro 30 metara snažno šutirao iz slobodnog udarca,  domaći golman Westwood uz dosta poteškoća izbacio u korner.
Irska je bila bolja u nastavku te je zasluženo povela u 78. minuti. McGeady je centrirao s desne strane, rezervista Shane Long glavom loptu zakucao u mrežu Begovića. Prethono je u 74. minuti Walters glavom šutirao i pogodio prečku, a u 76. je McGeadyjev udarac zaustavio Begović.
U samoj završnici Mehmed Alispahić je mogao doći do prvijenca. Izašao je sam pred domaćeg golmana i onda dosta loše, prizemno, pucao pokraj desne stative. Mogao je Andrews u sudijskoj nadoknadi završiti posao, ali njegov udarac glavom sjajno je odbranio Begović.