Kup BiH: Sarajevo poraženo u Mostaru, Željo slavio protiv Slavije

Jučer su na terenima u BiH odigrane prve utakmice osimne finala Kupa BiH u kojim su postignuti ovi rezultati: Zvijezda – Velež 1:2, Orašje – Široki Brijeg 0:6, GOŠK – Radnik 1:0, Čelik – Rijeka Vitez 2:0, Slavija – Željezničar 1:3, Olimpic – Čapljina 0:0, Zrinjski – Sarajevo 3:1. Meč između Sutjeske i Sloge počeo je u 18:30.

Revanš-susreti igraju se 24. oktobra.

Čelik – Rijeka Vitez 2:0

Nogometaši Čelika ostvarili su prednost od dva gola razlike u prvoj utakmici osmine finala Kupa BiH u meču sa nižerazrednom ekipom Rijeke iz Viteza.

Golove su postigli Barać u 32. i Kajkut u 38.minuti. Iako su još dva puta pogađali prečku gostujućeg gola i imali još nekoliko prilika očekivalo se daleko više od jednog premijerligaša.
Vlado Jagodić, šef stručnog štaba čelika imaće puno problema da razbudi ovu ekipu do subotnjeg meča sa Slavijom u Istočnom Sarajevu.

Zrinjski – Sarajevo 3:1 (1:0)

Veliku formu Zrinjski je potvrdio i večeras na domaćem terenu porazivši trenutnog lidera na tabeli Premier lige BiH. Plemići su slavili sa 3:1 u dosta zanimljivoj i sadržajnoj utakmici.

U 19. minuti Gujić je dalekometnim udarcem uzdrmao prečku Zrinjskog.

Četiri minuta kasnije semafor je pokrenut. Nonšalanciju Dupovca i Tadejevića koristi Igor Aničić pogodivši suprotni ugao Bandovićevog gola. U 30. minuti nova velika prilika za Zrinjski. Hrvoje Miličević odlično je poslužio Milana Muminovića, čiji šut odlazi za malo pored desne stative. Igrao se 54. minut kada je Pero Stojkić centrirao sa lijeve strane, a Igor Aničić po drugi put efektno glavom matirao Bandovića.

Prethodno je po mišljenju gostujućih igrača Stojkić nepropisno došao do lopte fauliravši Nuhanovića, zbog čega su burno negodovali kod glavnog arbitra Stankića. Najdeblji kraj izvukao je kapiten Ivan Sesar koji je u jednom minutu zbog prigovora zaradio dva žuta kartona i put prema svlačionici. Pet minuta kasnije, defanzivac Zrinjskog Goran Marković odugovlačio je sa izvođenjem slobodnog udarca zbog čega ga je Stankić „nagradio” žutim kartonom, što je bila njegova druga javna opomena sinoć, pa su u posljednjih pola sata snage na terenu barem brojčano bile podjednake.

U 70. minuti Zrinjski dolazi i do trećeg pogotka. Razigrani Stojkić oboren je u kaznenom prostoru od strane Tatomirovića, a sudija Stankić pokazao je na penal. Najbolji pojedinac susreta Igor Aničić poslao je Bandovića u jednu, a loptu u drugu stranu za 3:0. U 82. minuti Hadžić je ipak morao po loptu u svoju mrežu. Dobar zadnji pas Husejinovića u gol pretvara rezervista Samir Nuhanović.

Olimpic – Čapljina 0:0

U vrlo lošoj fudbalskoj predstavi, posebno kada se radi o igri domaćeg sastava, u okviru osmine finala Kupa BiH, Olimpic i Čapljina odigrali su utakmicu bez golova, a nakon posljednjeg sudijskog zvižduka nešto zadovoljniji pred revanš u Čapljini.

Osim jednog dobrog udarca glavom stopera Olimpica Bojana Regoje u 43. minuti te sjajne reakcije golmana Kaltaka, malobrojni gledaoci nisu ništa više mogli vidjeti u prvom poluvremenu.

U drugom dijelu utakmice, kada su svi očekivali pritisak Olimpica, Čapljina je bila opasniji tim, a preko Bošnjaka u 50. i Vrbice u 63. mogli su do vodstva. Prvom je Hamzić odbranio udarac, a drugi  je loptu poslao malo iznad prečke gola Sarajlija.

Regoje je 15-tak minuta pred kraj imao ponovo odličnu šansu da zatrese mrežu Čapljine, ali je njegov šut glavom Kaltak zaustavio, a odbijenu loptu Muharemović šalje pored gola. Do kraja nije bilo izrazitih prilika, pa je rezultat ostao 0:0.

Slavija – Željezničar 1:3 (1:2)

Fudbaleri Željezničara obavili su više od pola posla kada je u pitanju plasman u četvrtfinale Kupa BiH. Plavi su u Istočnom Sarajevu savladali Slaviju sa 3:1 i tako produžili seriju bez poraza u Kupu koja sada iznosi 29 utakmica.

No, nije sve tako dobro krenulo za goste iz Sarajeva. Slavija je povela u 7. minuti. Kokot je prebacio gostujuću zadnju liniju, a do lopte je došao Rašević koji zaobilazi i golmana Antolovića te iskosa sa lijeve strane šutira u nebranjenu mrežu Željinog gola.

U 16. minuti domaći su mogli i udvostručiti prednost, ali strijelac prvog pogotka nije bio priseban i šutirao je pored gola. Plavi su to kaznili već u narednom napadu. Adilović je iskoristio neopreznost Papaza i izašao sam pred Dujkovića, te rutinski loptu poslao u njegov suprotni ugao za 1:1. Uslijedilo je “zatišje”, koje je prekinuo Rašević u 42. minuti, ali je na ubacivanje Vidića bio neprecizan. Željo je u narednoj minuti ponovo kaznio domaće, a i drugi put strijelac je bio Adilović, koji je, neometan sa nekoliko metara loptu pospremio u mrežu nakon idealnog centaršuta Jamaka. U posljednjoj minuti prvog dijela gosti su ostali s igračem manje, jer je Srđan Stanić zaradio drugi žuti karton.

Iako je Slavija u drugom dijelu imala brojčanu prednost, to se nije osjetilo na terenu. Imali su domaći blagu terensku inicijativu, ali i manjak koncentracije u završnici. Kada bi konačno uputili šut ka golu (Dudić, Kokot i Fazlagić), na mjestu je bio raspoloženi golman Antolović. Trijumf Željezničara potvrdio je Bekrić u 74. minuti koji je iskoristio nesebičnost, jučer raspoloženog, Adilovića.