instant fap
NaslovnicaVijestiBiH

Prijedor je bio početak genocida

Prijedor je bio početak genocida

Mirsad Duratović, predsjednik Udruženja logoraša Prijedor 92 i odbornik Naše stranke u Skupštini grada Prijedora, kaže za Oslobođenje da je odluka Sudskog vijeća Haškog tribunala kojom je Ratko Mladić oslobođen optužbi za genocid u šest opština bila očekivana.

Naselja bez ljudi

– Iako je ljudski nadati se da će biti osuđen za genocid u Prijedoru, šanse su bile male nakon što je Haški tribunal odbio da masovnu grobnicu u Tomašici, najveću otkrivenu u Evropi nakon Drugog svjetskog rata, prihvati kao dokaz u suđenju prvom predsjedniku RS-a Radovanu Karadžiću. Međutim, obrazloženje Vijeća da nije bilo dovoljno žrtava kako bi se dokazao genocid ostavlja dodatnu gorčinu, tim više, jer Konvencija o kažnjavanju genocida kao relevantan faktor ne uzima broj žrtava nego namjeru. A u Prijedoru je ubijeno više od tri hiljade civila, Bošnjaka i Hrvata, protjerano je preko 95 posto nesrpskog stanovništva, uništeni svi vjerski i kulturni objekti dva naroda, ističe Duratović.

Dodaje da se posljedice, “i dalje tvrdim genocida u Prijedoru, još osjete, jer su bošnjačka naselja ostala bez ljudi, ostala bez djece”. Doživotna kazna Mladiću, podvlači Duratović, žrtvama ništa ne znači.

– Visina kazne, pa i doživotna, čovjeku koji ima 75 godina i koji je, kako se tvrdi, veoma bolestan, ništa nam ne znači, naglašava Duratović.

Porodice žrtava Prijedora okupljene u NVO Izvor također su nezadovoljne presudom jer, kako ističu, “Sud nije osporio ni broj ubijenih ni logore, protjerivanje, masovne grobnice, među kojima su najveće Tomašica i Jakarina kosa”.

– Ako je Srebrenica kraj, onda je Prijedor početak genocida, poruka je porodica prijedorskih žrtava.

Munira Subašić, predsjednica Udruženja majki enklava Srebrenica i Žepa, govori da žrtva nikada ne može biti zadovoljna.

– Ovo je ista presuda kao ona Karadžiću, jedino što je on dobio doživotnu, a Karadžić 40 godina. Jedina je razlika da je Mladić imao veze sa Vojskom Srbije. Mi, žrtve, sada imamo pravo da podignemo optužnicu i protiv Srbije i RS-a, smatra Subašić. Hatidža Mehmedović, predsjednica Udruženja Majke Srebrenice, nezadovoljna je time što Mladić nije optužen za genocid u svim opštinama, kao i za sve zločine u BiH. Prema njenim riječima, ova presuda trebala bi puno značiti za pravdu i pomirenje, ako to bude htjela druga strana.

– Vrlo je bitno da je izrečena doživotna kazna i da je potvrđena presuda za udruženi zločinački poduhvat, gdje je on bio jedan od glavnih realizatora, kaže predsjednik Udruženja roditelja ubijene djece Sarajeva Fikret Grabovica.

Riječ logor

Jasmin Mešković, predsjednik Saveza logoraša u BiH, očekivao je više, ali “dobro je to što se prvi put u izricanju presude koristio termin logor”.

– Dobro je da je sve konačno prošlo, bilo je mnogo problema i na samom izricanju presude. Osuđen je i proglašen krivim za genocid u Srebrenici, nije proglašen krivim za sveobuhvatnu genocidnu namjeru u šest drugih općina. Dokazane su teške kvalifikacije kada je u pitanju sveobuhvatna zločinačka namjera, zaključuje Mešković.

KOMENTARI