Težak, ali sladak trijumf

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine pobjedom je započela kvalifikacije za Evropsko prvenstvo koje će se naredne godine odigrati u Sloveniji. Izabranici selektora Aleksandra Petrovića u dvorani “Mirza Delibašić”, uz dosta muke savladali su selekciju Latvije rezultatom 87:84.

Pobjeda je izborena u posljednjim trenucima utakmice, a bh. reprezentativce je do nje nosila fantastična sarajevska publika.
Naši reprezentativci prvu dionicu riješili su u svoju korist rezultatom 23:22, da bi u drugom periodu igre prednost povećali na tri poena (41:38). Nakon odmora uslijedio je neshvatljiv pad u igri Acinih izabranika što su gosti znali iskoristiti, te su u samo minut i po postigli osam poena, a na kraju su treću dionicu riješili u svoju korist rezultatom 29:23. U tom periodu igre bh. košarkaši pravili su mnogo grešaka i bespotrebno forsirali šut sa distance koji ih večeras nije služio.

Ipak, uz malo smireniju igru u nastavku i uz dosta sreće naša reprezentacija stigla je do veoma bitne pobjede na otvaranju kvalifikacija.

Najefikasniji u redovima našeg tima bio je kapiten Mirza Teletović sa 24 poena i osam skokova, dok je Wright ubacio 20 poena i 11 skokova. Dvocifreni su još bili Kikanović (18) i Đedović (15 poena), oba sa po sedam skokova. Najbolji u redovima Latvije bio je Strelnieks sa 18 poena, a poen manje postigao je Bertans.

Večerašnja igra bila je jasan znak da ni jednog protivnika ne smijemo olako shvatiti, a očito je da su u susret sa Latvijom bh. reprezentativci ušli bez maksimalnog angažmana, nadajući se da će pobjeda doći sama od sebe.

Naredni susret izabranici Ace Petrovića igraju 18. augusta protiv selekcije Holandije u Almereu.

Recimo i to da je u drugoj utakmici grupe D Rumunija savladala selekciju Holandije sa 90:84, a slobodna je bila reprezentacija Gruzije.