Zagrepčani pokazali Violama ko je stariji

U grupnu fazu Lige prvaka plasirali su se Dinamo, Malaga , Braga, Bate i Anderlecht • Prava drama u Anderlechtu • U Udinama odlučili penali

Doigravanje za ulazak u završnicu Lige prvaka približava se kraju. Večeras je na programu bilo pet uzvratnih susreta, a neki klubovi su opravdali uloge apsolutnih favorita.

Super bogata Malaga, očekivano, izborila je nastup u grupnoj fazi nakon što je večeras u Ateni rutinski odigrala bez golova sa Panathinaikosom.

Nakon iznenađujućeg poraza od 1:2 prošle sedmice na Kipru, belgijski Anderlecht je, uz gromoglasnu podršku svojih navijača, tek u dramatičnom finišu uspio konačno probiti kiparski bunker. Egzekutori su bili Mbokani u 81. te Jakovenko u 89. minuti utakmice.

Maribor, koji je u drugom pretkolu izbacio Željezničar, eliminisan je od mnogo iskusnijeg i realno kvalitetnijeg zagrebačkog Dinama. Hladan tuš za domaće navijače uslijedio je već u 12. minuti kada je Tonel pogodio za 1:0 u korist gostiju, a taj rezultat je i ostao do kraja susreta. Uz to je stoper Maribora Arghus pet minuta prije kraja zaradio i crveni karton.

Veoma tvrda i neizvjesna utakmica se očekivala u Udinama gdje su revanš igrali Udinese i Braga. Tako je i bilo. Nakon prve utakmice u Bragi koja je završena 1:1, i u revanšu je nakon 90. minuta rezultat bio identičan. Domaćini su poveli golom Armera polovinom prvom dijela, da bi u 71. minuti Micael pogodio za poravnanje rezultata, pa se otišlo u produžetke. Međutim, kako ni nakon dodatnih pola sata igre nije bilo pobjednika, uvijek nezahvalni penali su bili ti koji su odlučivali o tome ko će u grupnu fazu Lige prvaka. Više koncetracije, živaca, ali i pameti imali su fudbaleri Brage. Navijači tima iz Udina za ispadanje svog kluba mogu se najviše zahvaliti mladom igraču Udinesea, Maicosuelu, koji se obrukao kada je u trećoj seriji penala “panenkom” pokušao da matira Beta, ali ovaj ga je pročitao.

Bate Borisov je, nakon sigurne pobjede od 2:0 u prvoj utakmici, odigrao 1:1 u gostima kod Kiryata i tako i ove sezone obejzbjedio učešće u najelitnijem evropskom fudbalskom takmičenju.

Rezultati: Anderlecht – AEL 2:0 (prvi susret 1:2), Maribor – Dinamo Z. 0:1 (1:2), Udinese – Braga 1:1 penali – 4:5 (1:1) , Kiryat S. – BATE B. 1:1 (0:2), Panathinaikos – Malaga 0:0 (0:2).